Büyük Tango Organizasyonların Aranan DJ’i Halil Ertekin

By

Büyük Tango Organizasyonların Aranan DJ’i Halil Ertekin

Tango DJ’liği zor zanaat. Tangosu, valsi, milongası, dönemler, orkestralar, solistler derken hem müzikalite, hem de dans için bunların bütünlüğünü tutturmak oldukça meşakkatli bir süreç. El yordamıyla harikalar yaratan aşçılara benzetiyorum ben tango DJ’lerini; yaptıkları iş dışarıdan kolay görünürken, içeride uzun bir emek ve tecrübe sürecini, yoğunluğu, titizliği ve tango pistlerine dair derin bir algıyı gerektiriyor.

Türkiye’nin en iyi DJ’lerinden Halil Ertekin, büyük organizasyonların aranan isimlerinden. Kendim de DJ’liğe ilgi duyduğum için, Halil Ertekin gibi yetkin bir isme sormak istediğim sorular vardı. Yanıtlarından oluşturduğum bir derlemeyi siz Tangosever’lerle de paylaşmak istedim.

 

İlk kez…

2007 yılında Taksim Sanat Evi’nde DJ’lik yaptım. Türkiye’de birçok milongada DJ’lik yaptım. 2 kez de yurtdışında. Tango ile tanışmam da ilk olarak 2004 yılında oldu. O zamandan beri de tango yapıyorum.

 

Çok müzik dinliyorum

ve değişik birçok orkestrayı dinlemeye çalışıyorum. Müzik seçimlerimi yaparken bundan besleniyorum. Zaman içerisinde çok dinleyerek ve tabii ki çok dans ederek keşfettim orkestraları ve parçaları. Onlarca yıl önce yapılan eserleri yeni keşfetmek hep çok etkileyici gelmiştir bana.

 

Tandaları önceden hazırlıyorum…

ama hangi tandayı ne zaman çalacağımı o anda karar veriyorum. Hiçbir zaman sıralı bir liste yapmadım. Bazen o anda, tandadaki bir iki parçayı değiştirdiğim de oluyor. Tango DJ’liği sadece güzel tango parçalarından tandalar oluşturup onları çalmak değil. Birçok şeye dikkat edip gecenin enerjisini ayarlamak önemli. Liste yapmadan her çalınacak tandaya o anda karar vermek benim stilim diyebilirim.

 

Beni en çok heyecanlarından…

Tango to İstanbul festivallerinde yaptığım DJ’lik ler oldu. Ama kesinlikle en etkisinde kaldığım deneyimim Tango to İstanbul festivalinin Çırağan Sarayı’ndaki festival milongasıydı. İlk defa Çırağan sarayında bir milonga vardı ve o gece DJ bendim 1800 kişiden fazla insan vardı. Çok önemli 2 orkestra Color Tango ve Sexteto Milonguero aynı anda performans sergilediler. Sabah 6 ya kadar sürdü milonga ve bence tango adına efsane bir gece oldu.

 

Türkiye’de tango DJ’liği…

konusunda öncü olan birkaç isim var. Bunların arasında en başından beri beğenerek takip ettiğim Aykut Dokur ve Ömer Bayraktar var. Ve her İstanbul’a geldiğinde takip ettiğim Manuk Çolakyan. Onların bilgilerinden ve deneyimlerinden faydalanmak çok önemli oldu benim için.

 

Bence İstanbul’un…

çok daha güzel salonlarda düzenlenen güzel ve büyük milongalara ihtiyacı var. Yılın her ayında yurtdışından festivaller hariç onlarca insan İstanbul’a dans etmeye geliyor. Hayalim en az 400 kişinin dans ettiği güzel ve büyük salonlarda düzenlenen normal milongalar.

 

Seçtiğim müziklerle…

insanların keyif alarak dans ettiğini görmek ve övgü almak çok güzel bir duygu. Her çaldığım parçayı o anda dans ediyormuşçasına keyif alarak dinliyorum. Bazı arkadaşlarım DJ’lik yaptığım akşamlarda “yazık, oturuyorsun dans edemiyorsun” diye takılırlar bana. Ama seçtiğim parçalarla insanların keyifle dans ettiğini görmek, onları izlemek DJ’lik yaptığım akşamlarda dans etmekten daha ön plana çıkıyor.

 

 

Bir de tango, vals ve milonga tandaları…

 

Tango tandası Carlos Di Sarli

Porque Regresas Tú

Cantemos Corazón

Soñemos

Y Todavía Te Quiero

 

Vals tandası: D’ Arienzo

El Vals De Los Quince

Un Vals Para Mamá

En El Rosal

 

Milonga tandası: Lomuto

No Hay Tierra Como la Mia

Que Tiempo Aquel

Parque Patricios