Keyifle Tango Yapıyor, Aşkla Tasarlıyor!

By

Keyifle Tango Yapıyor, Aşkla Tasarlıyor!

 

İzmirli tango sever  ve moda tasarımcısı  Taçlan Özüm Erk lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Moda Tasarım bölümünde,  yüksek lisans eğitimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı’nda tamamladı. Çocukluk yıllarından itibaren dansla ilgilenmiş;  bale, Latin dansları, modern dans deneyimlerinden sonra üniversite yıllarında tango ile tanışmış ve  en büyük tutkusu bu olmuştur. Hatta bu tutku o kadar büyümüştür ki  çok sevdiği mesleği tasarımcılık tango aşkıyla birleşmiş ve bir tango giysileri koleksiyonu ortaya çıkmıştır. Her gün keyifle tango yapmaya ve tasarlamaya devam etmektedir…

 

550391_10151170038564778_1268860421_n

 

Deniz: Genelde insanlar ne giyiyor tango yaparken? Bu özellikle yeni başlayanların merak ettiği bir konu..

Taçlan: Bence dans ederken ne giydiğimizle ilgili en önemli unsur ”rahatlık”. İster derste yeni bir şeyler öğreniyor , ister eğlenmek için milongaya gitmiş olalım; o anın tadını çıkarabilmek ve verim alabilmek için kendimizi rahat hissettiğimiz, hareket kabiliyetimizi kısıtlamayan bir giysi her zaman en ideal olandır. Bu yüzden adım atmayı engelleyen çok dar ya da yere kadar uzun etekler, çok dar kesim pantolonlar tango yaparken pek tercih edilmez. Onun yerine hem dansı daha güzel gösteren hem de hareket kabiliyeti sağlayan volanlı uçuş uçuş etek ve elbiseler, yırtmaclı etek modelleri, şalvarlar, bol kesim pantolonlar daha çok tercih ediliyor. Derslerde ya da milongalarda nasıl ve ne giyilmesi gerektiği ile ilgili hiçbir kural olmamasına karşın genel olarak bir süre sonra insanlar bu dansın ruhunu, karakterini özümsedikçe ona yakışan bir giyim tarzını da benimsemeye başlıyorlar.

379363_10151170013694778_1609104364_n

 

Deniz: Milongalarda da günlük giyimde olduğu gibi klasikler ya da trendler, zaman zaman moda olan şeyler var mı?

Taçlan: Evet var. Mesela volanlı etekler her zaman moda. Bayanlar dans ederken döndükçe hareket eden modelleri çok seviyor. Arkası kuyruklu modeller, uzunlu kısalı asimetrik modeller dansı çok güzel ve hareketli gösteriyor. Yine eteklerde  yırtmaç detayı seviliyor. Desenli ya da düz renk satenler, şifonlar ve danteller sık kullanılıyor. Elbise giymek her zaman şık ve moda. Bazı giysilerin modası hiç geçmiyor ama yine de eskiye göre durum daha esnek. Tango diyince genelde insanların aklına iki renk gelirdi; ”kırmızı ve siyah” . Şimdi her renk giymek moda. Tango kadını renkli ve desenli giymek konusunda çok daha cesur artık. Hatta bu renklilik ve çeşitlilik ayakkabı tasarımlarına bile yansıdı. Artık ayakkabılar da rengarenk ve desen desen. Giysi formları da sadece etek ve elbiseyle de sınırlı değil artık şalvarlar, tulumlar, model model pantolonlar giyiliyor.Erkek giyiminde de benzer bir durum var. Çeşitli renk ve desende kumaşlarla üretilmiş bol kesim ya da pileli erkek pantolonları hem dans ederken rahat hareket etmeyi sağlıyor hem de şık görünüyor.

526187_10151169939844778_17463213_n

 

 

Deniz: Meraklıları için tango kıyafetleri ya da aksesuarları nerelerde nasıl satılıyor?

Taçlan: Buenos Aires’te tango kıyafetleri ve aksesuarları satan dükkanlara rastlamak mümkün. Türkiye’de ve Avrupa’da henüz çok yaygın olmasa da birçok tasarımcı koleksiyonlar üretiyor. Özellikle ayakkabı konusunda Türkiye’de gittikçe daha kaliteli ve tasarım değeri yüksek ürünler üretildiğini düşünüyorum. Bunlar genelde kendi mağazalarında ya da internet üzerinden satılıyorlar. Hem giysileri hem de ayakkabıları sergilemek için izlenen diğer bir yol ise festival ve tango organizasyonları. Ve bir de tabi ki sosyal medya.

524919_10151170170559778_1673064217_n

Deniz: Hem tasarımcı hem dansçı olmak nasıl hissettiriyor sana kendini?

Taçlan: Muhteşem..! Ben gerçekten çok şanslıyım. Hem mesleğimi çok seviyorum hem de tangoyu. İkisi birbirini çok güzel besliyor. Her gün yeni bir şey deniyor ve öğreniyorum.  Bir dansçının fonksiyonel ve estetik olarak nelere ihtiyacı olduğunu bilmek araştırmak, tasarım ve üretim sürecinde müthiş ilham kaynağı oluyor . İnsanın sevdiği işi yine çok sevdiği bir uğraşla birleştirmesi harika bir motivasyon ve heyecan yaratıyor.

 

Taçlan’ı takip etmek için  Taçlan Özüm Erk- QUE LINDOS Facebook grubuna üye olabilirsiniz.