Tango Gönüllüsü Buket Akdol ile Ayakkabı ve Madame Pivot Üzerine…

By

Tango Gönüllüsü Buket Akdol ile Ayakkabı ve Madame Pivot Üzerine…

Buket Akdol, ünlü İtalyan tango ayakkabısı üreticilerinden Madame Pivot’un Türkiye’de satışını üstleniyor. Bu yüzden kendisiyle hem bir eğitmen olarak tango ayakkabılarını, hem de Madame Pivot’u sorduk. Öncesinde kendisi hakkında kısa bir bilgi verelim.

2004 yılında İstanbul Üniversitesi Dans Kulubü’nde TangoMio eğitmenleriyle Arjantin Tango’ya başlayan Buket Akdol, Zamanla Tango Mio tango okulunun eğitmeni olarak tango dersleri vermeye, performanslar sergilemeye, özel dersler, kadın tekniği gibi özel konulu tango atölyeleri ve özel tango etkinlikleri düzenlemeye devam etmiş. Kendisi tango konusunda tam bir sosyal girişimci. 2010 yılında Türkiye’nin ilk tango kahvesi Caminito Tango Cafe’nin kurucuları arasında yer almış, 2011′de ilk tango ve stil bloğu olan www.stylishtango.com‘u kurmuş. Halen 2013 yılında basılmaya başlayan Türkiye’nin ilk tango dergisi Lapiz’in danışmanlığını yapıyor.

 

mp2

Deniz: Bir tango eğitmeni olarak yeni başlayanlara tango ayakkabısı seçimleri konusunda ne önerirsin?

Buket: Her şeyden önce dans ayakkabısında dengenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi öğrencilerime özellikle arkası kapalı (sandalet tarzı olmayan) ve uzun sure milongalarda dansettiklerinde ayaklarını yormamaları için kösele tabanlı ayakkabıları öneriyorum. Yumuşak tabanlı (lastik ya da nubuk)ayakkabılar başta çok rahat gibi gelir ama iyi bir dengeniz yoksa sizi zorlar ve ayaklarınızı uzun sure dansettiğinizde yorar.

 

mp3

 

Deniz: Madame Pivot’u tango ayakkabısı olarak farklı kılan nedir?

Buket: Buna denge, rahatlık ve sağlamlık şeklinde cevap verebilirim. İlk denediğimde, “Tango ayakkabısında Mercedes bu olmalı” dedim. Öte yandan hala ilk Madame Pivot’umu giyebiliyorum. Bir ayakkabıyı 6 ay sonra çöpe atmak çok üzücü ama Madame Pivot yıllarca aynı dengesiyle ve rahatlığıyla giyilebiliyor.

 

mp1

Deniz: Tangoya başlamak için doğru ayakkabı mıdır Madame Pivot yoksa belli düzeye gelmiş dansçıların alması mı daha uygun olur?

Buket: Başlangıç için çok doğru bır ayakkabı. Tangoyla ilk tanıştığımızda zaten denge, eksen gibi sorunlarımız oluyor, bir de ayakkabıdan kaynaklanan problemlerle boğuşmamak için dengeli ve rahat bir ayakkabı olarak Madame Pivot ideal. İleri seviyede dansçılar ayakkabıya hükmetmeye başlar, ayakkabıdan kaynaklanan denge problemleri dansımızı başlangıç seviyedeki kadar çok etkilemez.

 

4010rasomulticolor

Deniz: Nasıl ulaşır, nereden satın alabiliriz?

Buket: MadamePivotTurkey Facebook sayfasından ya da bana doğrudan ulaşarak Türkiye stoğundaki ayakkabıları görebilir; ya da www.madamepivot.it sitesinden dilediğiniz ayakkabıyı size getirmem için benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

3337cobrafucsia