Tango Okulu Seçerken Dikkat Edilecek Konular

By

Tango Okulu Seçerken Dikkat Edilecek Konular

Tango’ya adım atmak istiyorsunuz ama hangi okula gideceğinizi bilemiyor ve paralize olmuş durumdasınız. Çok normal. İlk etapta yapmanız gereken şey sorup soruşturmak. Herkesin kendine göre öncelikleri olabiliyor ve genellikle herkes, kendi okulunun en iyisi olduğunu savunur. Bu da normaldir. Ancak bir gerçek var ki, kendinize uygun Tango okulunu ancak ve ancak kendiniz seçebilirsiniz. Bunun için de bir başlangıç yapmanız gerekir. Nerede başlamış olursanız olun, aşağıdaki konulara dikkat edin.

Hocaları dikkatle izleyin
Hocalar diye çoğul kullanıyorum çünkü dans okulunda bir hoca olması normal değil. Bir okulda hem kadın hem erkek tekniğinin kompetan hocaları olmalıdır ve aynı anda derste olmalıdırlar. Tek tabanca okul açmış olan hocaya şüpheyle bakın. Örneğin bir erkek hoca yanına kompetan bir kadın partner koyamamışsa, bu onun yetenekleriyle ilgili bir sorun olabilir. Bu tarz kişiler genellikle bir iki senelik öğrencilerini asistan yaparlar. Tangoya yeni başlamış insanlar bu asistanları haliyle “çok iyi” mertebesinde görürler, görece iyidirler de… Ama bu şekilde ilerlemek mümkün olmaz ve eğitiminiz birkaç aya kalmadan darboğaza girer. Unutmayın! Kompetan bir eğitimci olmak başka bir şeydir, çok iyi bir asistan olmak başka bir şey. Asistan özel derslerde işe yarar ama bir “okul” için yeterli değildir.

Sosyal aktiviteler gözünüzü boyamasın
Bir okulu okul yapan derslerdir. Zengin sosyal aktiviteler, geziler, kahvaltılar, otel buluşmaları… tüm bunlar işin kremasıdır. Olmamalıdır demiyorum ama bunların üzerine kurulu bir okula şüpheyle bakın. Bu aktivitelere harcayacağınız para ve zamanla daha iyi hocalardan özel dersler alabilir, pratiklere ve milongalara katılabilirsiniz.

Diğer okulları izlemeye gidin
Okulunuzdan memnun olsanız da diğer okulların derslerini izlemeye gidin. Yeni başladığınız okul size bir iki şey öğrettiği için ilk haftalar moraliniz çok yüksek olacaktır. Olsun. Diğer okullara mutlaka uğrayın. Ücretsiz olarak bir kenarda izleyebilir, hatta derse katılabilirsiniz. Birebir konuşmalar yapar, ortamı inceler, hangi zaman zarfında ne kadar ilerlediklerini görüp kıyaslayabilirsiniz.

Okul okul gibi mi?
Etrafı inceleyin. Parkeler güzel mi, tango yapmaya uygun mu, duvarlarda aynalar, iyi bir ışıklandırma, geniş ve rahat hareket edebileceğiniz ortam var mı, ses düzeni iyi mi? Gözünüze okul gibi görünüyor mu? Tüm bunlar bir okuldan alacağınız verimi etikleyen faktörlerdir. Okulunun mekanına, ışığına, sesine dikkat etmeyen hoca, size de dikkat etmez.

Samimiyet sanıldığı kadar iyi değildir
Samimi, insanı kucaklayan bir ortam ilk etapta gözünüzü boyayabilir. İnsanların kucaklaştığı, birbiriyle aile ilişkisi yaşadığı her yer, “insan” tarafımıza dokunduğu için güzel gelecektir. Ancak unutmayın ki, Tango zor bir danstır ve samimiyetle değil, çalışarak öğrenilir. Eğer daha mesafeli ama daha iyi öğrendiğiniz bir okul bulursanız vakit kaybetmeden değiştirin. Sosyal etkinlikleri, kahvaltıları bir kenara koyup bol bol çalışın.

Müzik seçimleri nasıl?
Bir ders sırasında hocanızın şarkı seçimlerini inceleyin. Sürekli aynı şarkıyı mı döndürüyor, yoksa derse uygun türde ve tempoda seçimler mi yapıyor? Unutmayın, tango sadece figür öğrenmek değildir, müzikle uyum içinde olma kültürünü de hocalarınızdan edineceksiniz. Müziği bilmeyen hocanın hocalığı sakattır.

“Ücretsiz” her şeyden uzak durun
Ücretsiz diye bir şey yoktur. Her şeyin ücreti vardır. Tango hocalarının durumu genellikle maddi olarak çok iyi değildir çünkü bu iş sanıldığı gibi kazançlı bir iş değildir. Zordur, hatta bıktırıcıdır. Hoca olmak kolay değildir. Ucuz bir okul bir de size ücretsiz bir şeyler sunuyorsa mutlaka kalitesinden ödün veriyor demektir. Derslere, pratiklere, workshop’lara ücretiyle gidin. İnanın çok daha iyi hizmet alacak, çok daha iyi öğreneceksiniz.
Sakın sizi asistan, hoca yapacağı vaadiyle kendi çöplüğünde kral bir hocayla yola çıkmayın. Kendinizi kandırdığınızı çok geç anlar, hatta belki hiç anlayamayabilirsiniz. Bu iş çok uzun soluklu bir yol ve bahsettiğim şey romantik bir hayal olduğu kadar koca bir yalan da… Ücretinizi verin, samimi ama yüzgöz olmayan bir ortamda tangonuzu öğrenin. İnanın bu en güzeli.