Tangocu Anneden Öğütler

By

Tangocu Anneden Öğütler

Yazı: Esra Burcu Yamak

Ne çok şey yazmak isterdim tango üzerine… Keşke şu an üzerimde tüm bedeniyle tango yapan afacan biraz daha uykusever olaydı…

Bir hikaye yazmak isterdim klasik tango ile başlayıp milonga ile coşan ve valsle sessizce akıp giden. Ama dedim ya işte zaten üzerimde tüm bunları yapan 3 aylık oğlum pek izin vermiyor.

Ben de tangoyu birebir yaşarken –şu an mecburi aradayım- edindiğim tecrübeleri yeni başlayanlara yardımcı olabileceğini de düşünerek yazıya dökeyim dedim.

Öncelikle ayakkabı…Unutmayın bedeni taşıyan ayaklardır. Benim şahsi görüşüm milongalara giderken iyi bir kıyafetten önce çok iyi bir ayakkabı giyilmesidir. Birçok kereler tecrübe etmişimdir ayakkabımın uygunsuzluğu dansıma da yansımıştır. O yüzden kıyafetinize uygun şık bir ayakkabı seçmeyi biraz ikinci hatta üçüncü plana atmalısınız. Varsın ayakkabınızın rengi kıyafetinize uymasın ama ayaklarınız gece boyunca rahat etsin ki dansınız yağ gibi akıp gitsin. Kadına has alışveriş hormonunun daha sonraları esiri olup Necmi Usta’nın müdavimlerinden olsam da dansa ilk başladığımda 2 çift ayakkabı yaptırdım biri pratikler için diğeri milongalar için. Milongalar için olan siyahtı ve hemen hemen her kıyafetime uydurabilmiştim.

Gelelim kıyafet olayına. Straplez elbise ya da üst giymeyi planlıyorsanız ben unutun derim. Çok gördüm bir gancho atıp bir elbisesini çekiştiren. Bir kere pratiklerde ve derslerde kesinlikle rahat giyinin. Herkesin rahatı farklıdır gerçi ama benim kastettiğim aklınızı dansa vereceğiniz kıyafetler seçin. Ütüsünün bozulması, aşağı düşmesi, paçasına basılması, darlığı sebebiyle rahat adım atmanızı engelleyici ve bunun gibi dansa engel kıyafetlerden kaçının. Milongada elbette daha şık giyinmek isteriz ancak yine ön planda dansa engel teşkil edici kıyafetlerden uzak durmak olmalıdır. Yine benim tavsiyem çok uzun olmayan şalvar pantolon ve kolsuz üstler. Kolsuz dedim çünkü terleme olayını da hesap etmek gerek!!! Koltuk altı dar olan kıyafetlerden kesinlikle kaçının! Bir de bazı materyaller terleticidir. Aman diyeyim tüm gece kötü  kokuyorsunuz diye oturmak istemiyorsanız  bu tür kumaşlardan uzak durun! Benim en büyük kurtarıcılarımdan biri de tuniklerdi. Bence tangoya çok yakışıyor. Her kıyafetimle de rahatça kombin edebiliyordum.

Kıyafetlerden bahsetmişken biraz da takılardan söz etmek gerek. Özellikle saçları topladığımız zamanlarda uzun veya sallanan küpe takmak farz olur! Amman diyeyim dikkat edin, dikkat edin de partnerinizin koluna, yakasına takıp da kulaktan olmayın! Başıma geldi ondan biliyorumJ saç demişken, uzun saçlarım vardı her daim fönlü gittiğim ve saatlerce dans edip fönden eser kalmadığı! Diyeceğim o ki fönü falan boş verin en güzel milonga saçı yüze göze girmeyen, terleyince yapış yapış olmayan tepede toplanmış at kuyruğu ya da daha da iyisi balıksırtı gibi modern tarzda örülmüş saçtır.

Son olarak, dans etmediğiniz zamanlarda edenlerin ayaklarını izleyin, kıyafetlerini değilJ Dans videolarını izlerken de aynı hususa dikkat edin. Bir de şova yönelik videolardan ziyade milongalarda yapabileceğiniz hareketlerin yer aldığı daha öğretici olanlardan başlayın.

Daha çok hareket öğrenmek için harcadığımız zamanı öğrendiğimiz bir hareketi daha iyi yapmak için harcamak çok daha akıllıca olur. Başladığım sıralarda deli dehşet videolar seyrederdim! Karate Kid seyredip gaza gelen ve etrafı yıkan çocuk gibiydim! Bu durumda bir terslik olduğunu fark ettim ve o videolara bir süreliğine ara verdim ta ki ayaklarım kendiliğinden dans edene kadar.

Ayaklarınıza sağlık…