Tangoda Müziği Dinlemek

By

Tangoda Müziği Dinlemek

Tangoda müziği dinlemek, dansı hissedebilmek adına son derece önemli. Özellikle yeni tango dersleri almaya başlayanlar duruş, yürüyüş, figür gibi konulara daha fazla konsantre olduklarından müziği algılamayı bir kenara bırakıyorlar. Hatta milongalarda etrafa dikkatlice bakarsanız uzun süredir dans ettiği belli olan, ama müziği dinlemeyen kişiler görebilirsiniz. Ne yazık ki (ve şükür ki) nasıl başlarsanız öyle gidiyor. Bu yüzden müziği dinlemeye şimdiden başlamalısınız. Müzik hissiyatınızı keskinleştirmek için birkaç tavsiye (alttaki videoyu da izlemeyi unutmayın):

Dansta müzik nasıl dinlenir?
Dansta müziği yol gösterici (erkek) dinler, takip edene (kadına) dansıyla anlatır. Kadın erkeği dinleyerek dans eder, müziği dinleyerek kafasına göre dans edemez. Ederse bu tango olmaz. Müzik, kadının erkekten dinlediği “dansa” uygun bir şekilde kulağına geliyorsa daha fazla keyif alır, aktığını hisseder.

Kendi kendinize müzikle yürüyün
Tango müziğinde vurmalı çalgılar olmadığı için adımlarınızı attığınız anları hissiyatınıza göre şekillendirebilirsiniz. Bu sebeple yürüyüş antrenmanları yaparken mutlaka müzikle yapın ve müziği dinleyin. Metronom varmış gibi değil, müziğin içinde kendi ritminizi yaratın. Tıpkı süzülen bir kuşun kanat çırpışı gibi, kendi içinde müziği dinlediğiniz bir ritm oluşturun. Bu ritm oturduğunda dans ederken çok daha fazla keyif alacaksınız.

Dansta aceleci olmayın
Erkekler danslarına başlarken aceleci olmamalı, önce müziği dinleyip, hissedip, sonra ilk adımını atmalıdır. Kadınlar da erkeğin bu bekleme sürecini güzel bir dansa hazırlık olarak algılayıp beklemelidir. İyi bir takip edici asla kendisine hareket enerjisi verilmeden hareket etmez.

İyi bildiğiniz şarkılar olsun
Bazı şarkıları baştan sona bilin. Yükselme ve düşüş anlarını bilin ve bunlara göre dansınızı şekillendirin. Partnerinize çok daha değerli bir dans deneyimi yaşatabilirsiniz. Bildiğiniz şarkının tango mu, vals mi, elektrotango mu olması hiç fark etmez. Hele de aynı şarkıyı çift olarak bilir ve hissederseniz hem kendinize, hem de dışarıdan sizi izleyenlere sadece yürüyerek dahi tango nedir gösterebilirsiniz.

Müzikle yek ahenk dans söz konusuysa, Chicho (Çiço) lakaplı Mariano Frúmboli’yi hiç düşünmeden örnek verebilirim. Kendisinin müzik hissiyatı o kadar iyidir ki, emprovize dans ederken bile çok yaratıcı olabilmektedir. Mariano Frúmboli ve partneri Juana Sepulveda’yı, Bajofondo Tango Club’ın “Borges y Paraguay” şarkısında izlerken, özellikle müzikle yakaladıkları uyuma dikkat etmenizi tavsiye ederim.