Tangoya Yeni Başlayan Erkeğin İşi Gerçekten Zor mu?

By

Tangoya Yeni Başlayan Erkeğin İşi Gerçekten Zor mu?

– Erkek zor…
– Evet, erkek zor.
– Genel olarak tangoda erkek zor değil mi?
– Evet, evet…

Dün yaptığımız milonga dersimizde kulağıma çalınan bu cümleleri ele almak istiyorum. Tango’da erkek zor mu? Evetse neden?

Aslında tangoda rollere kadın erkek denmiyor, takip eden ve yol gösteren daha mantıklı. Ama anlatırken kadın erkek diye anlatmak daha kolay. Bu yüzden ben de bu şekilde devam edeceğim.

Erkek zor, çünkü yol göstermesi gerekli. Aynen yeni bir dili öğrenir gibi önce kelimeleri ve cümleleri anlar, sonra onları birbirleriyle bağlamaya başlarsınız. En zoru anlatmaktır. Çünkü aklınızdan geçenleri toparlayarak bilmediğiniz bir dilde kombinasyonlar yaratarak biraraya getirmeniz gerekir.
Evet, yeni başlarken “erkek zor” çünkü kadına atacağı adımlar serisini anlatması lazım. Üstelik bunu, hayatında hiç yapmadığı şekilde yapması gerek. Günlük hayatta konuşuruz, “gel” deriz. Diyecek vaktimiz yoksa elimizle kolumuzla çekeriz, iteriz (örneğin üzerinize bir otomobil geliyor ve eşinizi hızlıca kaldırıma geçirmek istiyorsunuz). Ya da başımızla, vücudumuzla (örneğin içeri davet ederken vücudumuzu geri çekerek, kafamızla jestler yaparak) bu “davet etme” süreçlerini yaşarız. Tangoda bunların hiçbirini yapamazsınız. Tamamen yeni bir disiplinde derdinizi anlatmanız gerekli. Bunu alın bir kenara koyun.

Sonra ayaklar, bacaklar, kalça geliyor. Denge sadece yere düzgün basmak değil, dizin esnekliği, kalçanın üzerine oturmak gibi pek çok faktörü gerektiriyor. Oysa günlük yaşantıda olur olmaz şekillere girerek yürüyor, duruyor, dengemizi tamamen bilinçsizce sağlıyoruz.

Daha da önemlisi, vücudun üstü ile altını ayrımak, bunu yaparken ayaklara bakmamak, eğilmemek, bükülmemek…

Tüm bunlara bakınca, evet, erkek zor. Bütün bu süreçlerin sistemini, matematiğini ayrı ayrı anlayıp, her birini beyinin subkortikal bölgesine yazdıktan sonra bunların bütününü “yaşaması” gerekiyor. Aynen otomobil kullanmak gibi. Başlarda debriyajı, gazı, vitesi düşünürken yolda düz gitmek bile zordu. Şimdi makas atıyorsunuz…

Erkeğin işi zor ama ödülü çok büyük. Tango çok keyifli bir dans ve öğrendikçe güzelleşiyor. Bu öğrenme sürecinde bence bir erkeğin dikkat etmesi gereken en önemli şey, doğru öğrendiğinden emin olmak. Gerisi bol bol pratik yapmak ve izlemeye kalıyor. Yanlış bir şeylerin yerleşmesi kadar kötü bir şey olamaz. Milongalarda rastlayabileceğiniz, kadını çekiştiren, ittiren adamlardan biri olmak istemezsiniz. O yüzden ağırdan alın, biraz sabırlı olun, doğru öğrenin ve birkaç sene sonrasından itibaren, hayatınız boyunca, kadınları sizle dans ederken keyiften gülümserken görün.

Pratikler Önemli
Tango’da bir sihirli değnek yok. Alacağınız yol, çalıştığınız süreye, verdiğiniz emeğe bağlı. Nasıl bir yerden bir yere giderken ışınlanamıyorsanız, tangoda da belli bir mertebeye ışınlanamazsınız. O yolu sokakları aşarak, caddelerden geçerek, ışıklarda durarak, arada yakıt alarak kat etmeniz gerekir. Pratikler bu konuda en iyi imkanı sunuyor. Çünkü derste o haftanın konusuyla sınırlı kalıyorsunuz. Milonga’da yapamadığınız hareketleri bir kenarda durup çalışamazsınız. Oysa pratiklerde istediğiniz konuya odaklanabilir, yapamadığınız noktada hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu yüzden pratikler en az dersler kadar önemlidir, kaçırmayın.