Tango’ya Yeni Başlayan Kadınlara 6 Küçük Tavsiye

By

Tango’ya Yeni Başlayan Kadınlara 6 Küçük Tavsiye

Bu tavsiyelerim bir erkek gözüyle, ilk birkaç ders saati için geçerli.
Tango, karşınızdakinin enerjisiyle bir bütün olarak hareket ettiğiniz bir dans. Ve pek çok alıcı-verici ilişkisinde olduğu gibi, Tango’da da (en azından başlangıç düzeyinde) verici olmak, alıcı olmaktan daha zor. Bu yüzden yeni başlayan dans partnerinizin halinden anlamanızı kolaylaştıracak ve size daha güzel bir dans deneyimi sunacak birkaç ipucu vermek istedim.

1) Cesaretini kırmayın, olanı söyleyin: Başlarda enerjiyi vermek daha zordur. Ve insan başlarda daha kırılgan ve vazgeçmeye meyillidir. İlk derslerde karşınızda sizi yürütmeye çalışan partneriniz size enerjiyi doğru iletemediğinde zaten kendini kötü hissedecektir. Kesinlikle memnuniyetsizlik göstermeyin. Bunun yerine onunla konuşun. Örneğin “yürümeye başlama enerjisini alıyorum ama durdurma enerjisini alamıyorum” gibi… Bunları hocanızla da paylaşın, böylece partnerinizin gelişimine katkıda bulunursunuz.

2) Kendinize eziyet etmeyin: Karşınızdaki kişiden enerji aldığınız ölçüde yükümlüsünüz. Partneriniz sizi kalbiyle geriye doğru yönlendirememişse bu sizin suçunuz değil. Kendinize haksızlık etmeyin, partnerinizle konuşun ve tekrar deneyin. Enerjiyi aldığınız halde herhangi bir sebeple yapamamışsanız, bunu da söyleyin.

3) Duruş çalışın: Bence ilk dersten “duruş”a çalışmak gerekiyor. Yeni başlayan kadınlar Tango’nun o kalp kalbe çatı kuran duruşunu bilmedikleri ve gündelik duruşlarında durdukları için, özellikle geri adım atarken zorlanıyorlar. Bu da zincirleme bir reaksiyon oluşturuyor, şöyle ki: Kadın yürürken enerjiyi doğru alsa da arkaya adımını yeterince geriye at(a)madığı için erkek ileri adımını, ayağa basacağı korkusuyla güvenle atamıyor ve yürüme sakatlanmış oluyor. Örnekler çoğaltılabilir…

4) İlk derslerin önemini kavrayın: İlk derslerde size dansla alakalı olmadığını düşündürtecek pek çok şeyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin ısınma hareketleri, kolları kavuşturmadan ileri geri yürümeler, bir adım atıp durmalar vs. Hepsi o kadar önemli ki, bunlar sayesinde birkaç ay sonra şöyle övgüler alacaksınız: “Tango şovunuz çok güzeldi.” Ama siz aslında temel birkaç hareket yapmamış mıydınız, sadece yürümemiş miydiniz? İşte Tango böyle bir dans, ilk derslerde gördüğünüz tüm o temel enerji aktarım dersleri sizi çok değil 6 ay sonra her ettiği dans “şov” gibi görünen bir kadına çevirecek.

5) Eğitmeni sevmediyseniz: Dansı bırakmayın, başka eğitmen bulun.

6) Partneriniz iyi biliyorsa: Şanslısınız. Birçok insan, partneri de başlangıç seviyesi olursa daha iyi motive olabileceğini düşünür. Tam tersi, bilen partner şu an geçtiğiniz yolları bildiğinden sizi el üstünde tutar, ondan enerjiyi daha iyi alır ve daha hızlı öğrenirsiniz. Bu iş dil öğrenmek gibi, partneriniz sizin öğrendiğiniz yabancı dili sizden daha iyi biliyorsa, bu sadece sizin öğrenmenizi hızlandırır.

İyi dersler. 🙂

Fotoğraf: Group Tango Class by Sasha Lee