Tangoya yeni başlayanlar için ipuçları-1

By

Tangoya yeni başlayanlar için ipuçları-1


Tangoya yeni başlamak isteyenler, ya da yenice bu dünyanın içine adım atmış olanlar için ara ara pratik bilgiler paylaşmak istiyorum. Bunların hiç biri katı kurallar değil elbette. Kafanızdaki sorulara cevap alıp  daha büyük keyifle tangoya tutunmanız için detaylar.

Tangoya başlamak isteyenler için ilk önerim, hemen bugün itibariyle kendinize uygun tango okullarını araştırmaya başlayın. Tabii şehrinizde tango okulları olacak kadar şanslı iseniz. Şu anda aktif olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir,  Bodrum, Marmaris, Antalya, Adana, Mersin, Trabzon ve Diyarbakır’da tango eğitimi verilmekte. Küçük şehirlerde teker teker tüm tango okullarını gezip kendinizi en iyi, en rahat hissettiğiniz okulda derslerinize başlayabilirsiniz. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul’da, evinize, işinize uzaklığıni göz önünde bulundurmak çok önemli.  “zaten evimize de çook uzak” mazeretinin arkasına sığınmayacağınız kadar yakınlarda bir yerlerde olması en azından ilerleyen derslerde oluşturmaya çalışacağınız mazeretlerden baştan birini elemeniz anlamına gelir ki. Bu da bir şey! Yaz dönemlerinde kimi okullar tatile girse de Eylül ayından itibaren düzenli olarak dersler başlar. Ama yine de siz şimdiden araştırmaya, tangolar çaldığında kulak kabartmaya başlayın.

Kendinize dair tüm ön yargılarınızı bir tarafa bırakın…”ben yeteneksizim, hayatta dans edemem, kulağım da iyi değil zaten” gibi yakıştırmalarla kendinize kötülük yapmayın. Kimse sizden bir anda pabuçlarınızı ayağınıza geçirip harikalar yaratmanızı beklemiyor. Kimse sizden birşey beklemiyor, aslında. Sadece o canım tango tınıları eşliğinde beraberce yürümenin keyfini sürün yeter. Müziği dinleyin, o anı yaşayın yeter.