Tangoya yeni başlayanlar için ipuçları-3

By

Tangoya yeni başlayanlar için ipuçları-3

Dans ederken partnerinizle aranızda boy farkı mı var?

Boy farkı denge açısından önemli olabilir ama bir yere kadar eğer….

* Partnerinizin boyunda değil de kendi boyunuzda dans etmeye devam ederseniz.

Örnek 1: Kısa boylu bir takipçi uzun boylu partnerine ulaşabilmek için ilk iş parmaklarının üzerinde yükselir.
Sonuç: Parmaklarının üzerinde yükseldiği için yerle olan bağlantısını ve dengesini yitirir. Dengesini sağlamak için partnerine ağırlığını vererek asılır. Adımları küçülür. Partnerinin alanını daraltır.

Örnek 2: Dansı yöneten uzun boylu olup kısa boylu bir partnerle dans etmek istediğinde dizlerini kırar, aynı seviyede dans etmeye çalışırken partnerine ağırlığını vermiş olur.
Sonuç: Dansı yönetenin aksı değişir ve kendi alanından çıkıp partnerinin alanına girmesine ve dansı takip edenin de böylece aksının bozulup alanının daralmasına yol açar.

Her iki örnekte de dans edenler kompanse etmeye çalışırken birey olarak o an danslarının sorumluluğunu alamayacaklardır.

O vakit…

Yerle olan bağlantınızı koruyun.

Kendi boyunuzda kalmayı sürdürün. Öne eğilmeksizin yere paralel olarak ileri hafif ileri doğru çıkıp göğüs göğüse bağlantınızı sağlayın.

Aranızda bir ayak genişliği kadar mesafe olmalıdır. Kollarınız iki yanda olsun ve hem kendinizin hem de partnerinizin yüksekliğini hissederek, bir çift olarak ortak buluşma noktanızı hissedin.

Birbirinizle bağlantınız adeta ikinizinde ortak bağlantı merkezinden geçen ikinizi birbirine bağlayan yere paralel görünmez bir çizgi gibi olmalıdır. Aşağı ya da yukarı eğimle bağlantı kurmamalısınız.

Dansınız boyunca aranızdaki bir ayak mesafesini koruyun.

Partnerinizle olan bağlantınızın hep farkında olun.

Kaynak: http://www.tangoencanto.com/content/dance-your-own-height-not-your-partners-height