Tangoya Yeni Başlayanlar İçin İpuçları-4

By

Tangoya Yeni Başlayanlar İçin İpuçları-4

TANGO DANSININ 10 ALTIN KURALI

1- TUTUŞ

Tango tutuşla başlar.

Dans içinde ilk bağlantı.

Hayatın ta kendisindeki gibi erkek kadını güvende hissettirecek şekilde kucaklar, yön verir. Kadın da tam bir farkındalık içerisinde kendi aksının nerede olduğunu bilerek takip eder.

Herkes süreç içerisinde kendi tutuşunu yaratır. Siz de en rahat nasıl dans ettiğinizi izleyin ve kendi tutuşunuzu bulun.

 

2- MÜZİK

Müziği sadece dinlemekle kalmayın hissedin müziği.

O güzel tangoların içindeki tüm enstrümanları ayrı ayrı duymaya çalışın.

Piste çıkıp dans etmeye başladığınızda ” o iki gün önce öğrendiğim figür nasıldı?? O youtube’da izlediğim figürü de yapsam neydi acaba??” diye düşünmeyi bir tarafa bırakıp müziğin sizi alıp götürmesine izin verin.

3- BAĞLANTI

Bağlantıyı oluşturan birçok parametre var…tutuş, müzik, teknik ama en önemlisi tangonun tek kişilik bir dans olmadığını bilmek ve hep ama hep bağlantıda olma farkındalığında olmak.

Kendinizi, nasıl dans edeceğinizi, sizi izleyenlerin nasıl değerlendireceğini, yanlış yapar mıyım korkularını bir kenara bırakın.

Zihninizdeki danstan yapacaklar listesini bir tarafa bırakın.

3 dakika olsun olsun o anı, o müziği, o dansı yaşayın. Farkında olun!

 

4- POSTÜR

Postür çok önemli.

Omurganız dik, kafanız hafif yukarıya doğru eğimli, güçlü, kendinden emin ve rahat hissettiğiniz takdirde bir o kadar güçlü ve rahat hissedeceksiniz dansınızın içinde.

 

5- YÜRÜME

Tangonun temeli yürümek. Buenos Aires’te  hangi başlangıç sınıfı tango dersine giderseniz gidin yürüyüşü öğrenmeden figürleri öğretmeye koyulmazlar.Basit gibi dursa da yürümek zordur, hele ki çift olarak…Derler ki çift olarak beraberce layığıyla yürüyebilmek için 5 sene gereklidir. Onun için hiç yılmadan yürüyün!

 

6- NİTELİK>NİCELİK

…gittiniz ve yüzlerce saat ders aldınız ve zihniniz tango figürleri ile dolup taşıyor. Maalesef bu sizi süper bir dansçı yapmıyor.Tango, yapılan figürlerin çokluğundansa yapılan figürlerin güzelliğiyle değerleniyor. Belki 3 figür biliyorsunuzdur ama o 3 figürü öyle içinize sindirerek yapıyorsunuzdur ki ortaya çok güzel bir dans çıkar. Ya da 1000 figürle dans ettiğiniz kişiyi figür yağmuruna tutarsınız ama belki de dans ettiğiniz kişi için en kötü dans tecrübesine dönüşmüştür. Nasıl olur da yaşlı bir çift tango yaparken kendi hallerinde bu kadar etkileniriz danslarından?

Hayatımızda olduğu gibi…yalınlık güzel, anlamlı!

 

7- DANS AKIŞI

Pistte saatin tersi yöne bir akış vardır. Kabul gören en dış halkada olmakdır.. Başlangıç seviyesindekiler dans akışından çıkıp ortaya doğru hareket etseler de her zaman en dış halkada kendimize bir yer bulmaya çalışmayı akılda tutmak lazım. bir de akış sırasında önünüzdeki çiftleri geçmeyin. Kimin önünde arkasında başladıysanız öylece bitirin tandanızı. Aslında araba kullanırken uyduğunuz trafik kuralları gibi tangoda da. Kurallara ne kadar uyarsanız o kadar kaza tehlikesi azalır.

 

8- CABACEO

Siz nasıl dansa kaldırırsınız?

Arjantin’de “Cabaceo” ile çok basit!

Milongada dansa davet eden kişi uzaktan, oturduğu konumdan dans etmek istediği kişi ile göz teması kurar ve başını eğerek pisti gösterir.

Kadın ise karşılık olarak ya öteki yöne doğru bakmaya devam eder, göz temasını görmezlikten gelir ve sessiz ama net bir şekilde der ki: Seninle dans etmekle ilgilenmiyorum.

Ya da hafifçe gülümseyerek veya başını evet anlamında öne eğerek karşılık verir ve aslında bu bakışıyla, duruşuyla der ki: Seninle dans etmeyi gerçekten istiyorum, haydi!

 

9- TANDA/CORTINA

Genellikle 4 şarkıdan oluşan setlere tanda, bu setler arasındaki bir setin bitip diğerinin başlayacağına dair işaret niteliğinde olan şarkılara ise cortina (perde) denir.

 

10- ÖZEN

Tango dünyaca bilinen bir dans olmakla birlikte Arjantin tarihinin ve kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Tango sadece öğrendiğiniz dans değil müziğiyle, dansıyla, tarihiyle bir bütün olarak kucaklar sizi, hayatınızın kendisi oluverir. Onun için siz tangoya özenle yaklaştığınız şekilde tango size  kapılarını açacaktır, tüm cömertliği ile.

 

Resim: Sigfredo Pastor